DSC_6817

Czy da się połączyć styl nowoczesny z klasycznym?

Wydawać by się mogło, że każde wnętrze powinno być urządzone w ściśle określonym stylu – najczęściej nowoczesnym lub klasycznym. W rzeczywistości różnice pomiędzy konkretnymi stylami architektonicznymi coraz częściej się zacierają, a w mieszkaniach można spotkać się z połączenie elementów zarówno nowoczesnego, klasycznego, jak i innego stylu. W jaki sposób łączyć ze sobą różne koncepcje, by uzyskać ciekawy efekt?

Dominujący styl w projekcie wnętrza

Łączenie w projekcie różnych stylów wymaga od projektanta kreatywności, wiedzy oraz dobrego gustu. Projekty wnętrz w Warszawie, łączące w sobie elementy różnych stylów stają się coraz popularniejsze – najczęściej spotkać można połączenie nowoczesności oraz klasyki. Aby uniknąć chaosu potrzeba ogromnego wyczucia, gdyż styl nowoczesny oraz klasyczny różnią się wieloma aspektami. Wpływ na efekt końcowy aranżacji ma zarówno umeblowanie i wyposażenie, jak i wybrana kolorystyka i materiały.

Kolorystyka i materiały

projekt wnętrza

Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrza – zarówno barw dominujących, tzw. bazowych, jak i akcentów dekoracyjnych jest pierwszym etapem projektowania pomieszczenia, łączącego w sobie różne style dekoracyjne. Bardzo dobrym pomysłem jest wyjście od neutralnych, jasnych barw, będących odpowiednią podstawą dla stylu nowoczesnego oraz klasycznego. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju beże, szarości oraz biel. Akcenty kolorystyczne mogą nawiązywać do stylu nowoczesnego – na przykład srebro, miedź, złoto, lub stylu klasycznego – czerwień lub zieleń. Każdy styl wykorzystuje charakterystyczne dla siebie materiały. Aby ich zestawienie dawało spójną całość konieczne jest odpowiednie doświadczenie projektanta – na przykład klasyczne drewno bardzo dobrze łączy się z nowoczesną, betonową terakotą lub metalem.

Umeblowanie

aranżacja wnętrza

W przypadku umeblowania warto postawić na umeblowanie zbliżone stylem – czy to nowoczesnym, czy tradycyjnym. Pozwoli to na stworzenie ładu i harmonii. Połączenie mebli diametralnie różniących się stylem i wzornictwem wprowadzi chaos, którego projektant stara się uniknąć, wykonując daną aranżację wnętrza. W Warszawie projektanci kierują się prostą zasadą: jeśli we wnętrzu zastosowano meble w stylu klasycznym, dobierane są do nich nowoczesne dodatki – i na odwrót. Zabieg ten daje jasne i przejrzyste granice pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, dzięki czemu całość wygląda spójnie i elegancko.

Oba przedstawione style – nowoczesny i klasyczny różnią się między sobą właściwie każdym z elementów. Odpowiednio dobrane proporcje pomiędzy poszczególnymi aspektami aranżacji pozwolą na stworzenie oryginalnego i ciekawego wnętrza.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *