styl architektury wnętrz

Popularne style architektury wnętrz

W architekturze wnętrz podobnie jak w każdej innej dziedzinie sztuki można wyróżnić najróżniejsze style. Niektóre z nich są niezwykle popularne obecnie, inne ponadczasowe, a pozostałe należą głównie do historii. Wśród popularnych obecnie niewątpliwie należy wyróżnić styl nowoczesny, klasyczny, skandynawski oraz industrialny.

Styl nowoczesny

styl architektury wnętrzWnętrza w stylu nowoczesnym wyróżniają się prostotą, minimalizmem i otwartymi przestrzeniami. Nie bez znaczenia są dla niego geometryczne wzory i nieskomplikowane formy. Klasyczne bryły i stonowane kolory to doskonała baza dla różnych dodatków o fantazyjnych kształtach i żywych kolorach. Stale cieszy się uznaniem wśród inwestorów, dlatego każdy dobry architekt wnętrz jest doskonale obeznany w tym stylu.

Styl klasyczny

Podobnie jak w stylu nowoczesnym, styl klasyczny cechuje się niezwykłą elegancją. Pomieszczenia w stylu klasycznym wyróżniają się niezwykłą harmonią, symetrią i wysoką jakością użytych materiałów. Styl ten na przestrzeni lat nieco się zmienił i współcześnie jest nieco bardziej stonowany niż we wcześniejszych latach. Charakteryzuje go umiar, klasyczne barwy, brak żywych kolorów i ekstrawaganckich form.

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Architektura wnętrz określa go jako zestawienie prostych form, lekkich tkanin i jasnych barw w towarzystwie naturalnego drewna. Styl ten charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością. Inspirowany jest ekologią i naturą, które są także istotne podczas projektowania wnętrza w tym stylu. Bardzo istotne w tej aranżacji jest oświetlenie – ważne by było ciepłe i zapewniało słoneczną, przyjemnie oświetloną przestrzeń. Wrażenie ciepła wnętrza potęgują wełniane koce, lniane narzuty i puszyste dywany.

Styl industrialny

Ten styl architektoniczny jest przeciwieństwem stylu klasycznego i skandynawskiego. Styl industrialny wyróżnia niezwykła surowość form. Podobnie jak w stylu nowoczesnym, pomieszczenia są bardzo przestronne, jednak do ich wykończenia wykorzystuje się głównie beton, czy surowe cegły, przy jednoczesnej oszczędności dekoracji. Wysoki sufit często opiera się na metalowych konstrukcjach. Mieszkania w tym stylu są bez wątpienia niepowtarzalne i oryginalne.

Poza wyżej wymienionymi stylami architektonicznymi można znaleźć także style art deco, loftowy, glamour i wiele więcej. Projektując mieszkanie lub dom ważne jest zachowanie spójności stylu i motywów w pomieszczeniach. Warto w tym celu zatrudnić profesjonalnego architekta wnętrz, który pomoże zaaranżować przestrzeń tak, by jednocześnie cieszyła oko i była funkcjonalna.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *