1

Pokój dziecięcy – jak go zaprojektować i urządzić?

Pokoje dziecięce można urządzić na naprawdę różne sposoby. Niektórzy są zwolennikami kolorowych wnętrz, inni przeciwnie – preferują stonowane i pastelowe barwy. Zadaniem dobrego architekta jest wysłuchanie oczekiwań klientów oraz zaproponowanie rozwiązania, które zmieni pokój dziecka w przyjazne i radosne miejsce zabaw oraz odpoczynku.

Kolorystyka i tematyka pokoju

aranżacja wnętrza

Jak wspomniano we wstępie – pokoje dziecięce można zaprojektować na różne sposoby. Dzięki temu każde wnętrze można dostosowywać do swoich oraz dziecka oczekiwań. Dla nieco starszych dzieci, które mają wykształcone zainteresowania, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tematyczna aranżacja wnętrza. W Warszawie znaleźć można wiele salonów z meblami i dekoracjami, oferujących wyposażenie o różnych motywach przewodnich: dżungla, kosmos, piraci, księżniczki. Wybierając motyw należy jednak bardzo dobrze upewnić się, czy rzeczywiście nie znudzi się on dziecku przez najbliższe lata. Należy także zadbać o to, by w takim pokoju nie panował przesyt i chaos – aby tego uniknąć, warto zastanowić się nad opcją skorzystania z usług profesjonalnego architekta wnętrz z Warszawy. Dobrą alternatywą jest zaprojektowanie wnętrza nieco bardziej neutralnego oraz umieszczenie w nim tematycznych dekoracji, nawiązujących do ulubionej dziedziny sportowej, zwierzątek, czy kosmosu. Ściany najlepiej pozostawić w jasnych, neutralnych kolorach – odcieniach bieli, beżu lub szarości. Wraz z kolorowymi dodatkami i zabawkami pokój wciąż będzie wyglądał spójnie i schludnie.

Wyposażenie dziecięcego wnętrza

architektura wnętrza

Tak jak w przypadku innych pomieszczeń w mieszkaniu – pokój dziecięcy powinien być możliwie jak najbardziej funkcjonalny, gdyż to właśnie układ użytkowy pomieszczenia jest jednym z najbardziej istotnych aspektów, na które nacisk nakłada architektura wnętrz. W Warszawie znaleźć można najróżniejsze rozwiązania do dziecięcych pokoi jeśli chodzi o łóżeczka, czy przechowywanie zabawek. Najlepsze wyposażenie dla dziecięcego pokoju to takie, które „rośnie” wraz z dzieckiem – dotyczy to przede wszystkim łóżeczek, lecz często taką funkcję można znaleźć między innymi przy biurkach. Jeśli chodzi o regały do przechowywania zabawek i ubranek warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie – na przykład przewiercenie do ściany. Najbardziej funkcjonalne w pokoju dziecięcym będzie wykorzystanie głębokich szuflad, skrzyni oraz worków – pozwolą one utrzymać porządek w pokoju, nie będą przechowywały kurzu, a także nauczą dziecko samodzielnego sprzątania po zabawie.

Projektowanie pokoju dziecięcego daje nieograniczone możliwości aranżacji i jednocześnie jest nie lada wyzwaniem dla projektanta. Odpowiednio dobrana kolorystyka, dodatki, a także zabawki mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, jego wrażliwość, kreatywność oraz samopoczucie. W pokojach dziecięcych należy unikać przesytu – dotyczy to zarówno ilości zbędnych przedmiotów, dekoracji, jak i różnorodności kolorów na ścianach, pościeli i innych elementach.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *