2

Jak wygląda praca architekta wnętrz?

Praca architekta wnętrz wydaje się bardzo pasjonującym i kreatywnym zajęciem. Wiele osób niezwiązanych z branżą często zastanawia się, jak wygląda standardowy dzień pracy projektanta – jakie stoją przed nim wyzwania, ile zaangażowania i jakie umiejętności trzeba mieć, by zostać profesjonalnym architektem wnętrz?

Wykształcenie i doświadczenie architekta wnętrz

architektura wnętrza

W pracy w branży budowlanej i architektonicznej bardzo ważne jest odpowiednie, kierunkowe wykształcenie, a także wieloletnie doświadczenie w zawodzie – zdobywane zarówno podczas studiów, jak i po ich zakończeniu. Zarówno wyższe szkoły techniczne, jak i artystyczne oferują w swoim programie kształcenie na kierunku architektura wnętrz w Warszawie, podczas których poznaje się podstawy rysunku plastycznego, technicznego, malarstwa, programy do projektowania oraz wizualizacji, a także zdobywa się podstawową wiedzę techniczną. Na etapie kształcenia projektanci często zdobywają doświadczenie biorąc udział w konkursach architektonicznych, a po jego ukończeniu – a biurach projektowych. Po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia, architekt może rozpocząć pracę nad własnymi projektami.

Proces projektowania wnętrz

architektura wnętrza

Proces projektowania wnętrz rozpoczyna się od opracowania układów funkcjonalnych przestrzeni, czyli zaproponowania rozstawu i usytuowania poszczególnych mebli i innych elementów wyposażenia. Funkcjonalność pomieszczenia powinna być podporządkowana unikalnym potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców danego lokalu. Opracowanie układu funkcjonalnego poprzedzone jest z reguły inwentaryzacją. Układ funkcjonalny zaakceptowany przez inwestora jest podstawą, na której architekt wnętrz z Warszawy przygotuje następnie projekt koncepcyjny oraz wykonawczy. Projekt koncepcyjny przedstawia pomysły projektanta na daną przestrzeń za pomocą rysunków oraz wizualizacji komputerowych. Projekt wykonawczy zawiera w sobie dokumentację techniczną oraz pełen kosztorys inwestorski. W dokumentacji bardzo dokładne opisywane są poszczególne aspekty projektu oraz sposób ich wykonania. Zawiera ona projekty branżowe oraz projekt wyposażenia, wraz z wymiarami i niezbędnymi opisami. W kosztorysie zawarte są wszystkie elementy wnętrza – ich ilość oraz wycena. Oferta projektanta wnętrz może obejmować także nadzór budowlany nad wykonywanymi we wnętrzu pracami.

Praca projektanta wnętrz wymaga nie tylko bardzo dobrej znajomości branży, lecz także szeregu umiejętności miękkich. Łączy ona w sobie pracę kreatywną oraz techniczną. Proces projektowania wnętrza wiąże się ponadto z licznymi konsultacjami z inwestorem, a także wykonawcami, dostawcami, czy hurtowniami, które architekt musi odbyć.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *