projekt wnętrza nowoczesnej łazienki

Na co powinien zwrócić uwagę projektant podczas aranżacji łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem pełniącym wiele funkcji. Oprócz oczywistego załatwiania potrzeb jest często miejscem relaksu i odpoczynku. Jest to jedno z pomieszczeń, których funkcjonalność jest niezwykle istotna. Podczas budowy nowego domu, aranżacji mieszkania, czy remontu warto skorzystać z pomocy projektanta lub architekta, który zaprojektuje pomieszczenie nie tylko estetyczne, lecz także wygodne do użytku.

Co należy wziąć pod uwagę, urządzając łazienkę?

projekt wnętrza nowoczesnej łazienkiPodczas urządzania łazienki najważniejsze jest miejsce, w którym się ona znajdzie – zarówno w przypadku istniejącego, jak i nowopowstałego budynku. Łazienki w blokach, w domach parterowych, czy piętrowych z reguły różnią się przestrzenią, jaką zajmują, występowaniem i ilością okien, a także usytuowaniem względem pionów sanitarnych. Niezwykle ważny jest także sposób ogrzewania w domu lub mieszkaniu – grzejniki lub tzw. podłogówka. Urządzenie funkcjonalne łazienki, a co za tym idzie rozmieszczenie wanny, prysznica, toalety, czy umywalek zależy również w dużej mierze od jej wielkości. Projektowanie wnętrz należy zatem rozpocząć od ich rozkładu funkcjonalnego i podjęcia decyzji, jakie urządzenia sanitarne mogą się w niej znaleźć. Jest to niezwykle istotne w przypadku niedużych pomieszczeń, a także tych usytuowanych na poddaszu z licznymi skosami na suficie.

Co obejmuje projekt łazienki?

Projekty wnętrz łazienek przede wszystkim określają miejsca, w których znajdą się określone urządzenia sanitarne. W zależności od wielkości pomieszczenia będą to przede wszystkim toaleta, umywalka, wanna oraz/lub prysznic, a także urządzenia dodatkowe jak pralka, suszarka, czy bidet. Na etapie planowania funkcjonalnego łazienki projektant wnętrz musi zatem oznaczyć punkty poboru wody, czyli wszelkiego rodzaju krany, czy przyłącza do wanny, a także miejsca przyłączeń do kanalizacji, jak odpływy. Na funkcjonalność łazienki szczególne znaczenie mają odległości pomiędzy jej elementami wyposażenia, na przykład wyjście spod natrysku, czy wysokości, na których zostanie umieszczona miska ustępowa lub umywalka. Dla inwestora niezwykle istotny jest także spójny styl wnętrza oraz wykorzystane materiały. Na ostateczny efekt wizualny wpływ będzie miało także odpowiednie oświetlenie oraz obecność luster, których rozmieszczenie także należy umieścić na projekcie.

Projekt łazienki przygotowuje się, łącząc wysoką funkcjonalność wnętrza ze spójnym stylem. Aranżacja łazienki może zostać wykonana przez profesjonalistę, który nierzadko przedstawi szczegółowe wizualizacje, prezentujące efekt końcowy, wraz z wyceną poszczególnych materiałów i urządzeń oraz projektem prezentującym przyłączenie ich do sieci wodno-kanalizacyjnej.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *