nowoczesny styl wnętrz

Styl nowoczesny w architekturze wnętrz

Podobnie jak w malarstwie czy innych dziedzinach sztuki, w architekturze wnętrz można wymienić różne style. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi cechami, takimi jak kolorystyka, wykorzystanie brył, wzorów, czy faktur. Jednym z najpopularniejszych współcześnie jest styl nowoczesny, który cechuje przestrzeń, prostota i często minimalizm.

Materiały i kolory w nowoczesnych wnętrzach

nowoczesny styl wnętrzNowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem, prostotą, często wręcz surowością, zatem projekty wnętrz w tym stylu często wykorzystują materiały takie jak szkło, metal, surowy kamień lub cegła – podobnie jak w stylu industrialnym, czy loftowym – a także elementy drewniane i betonowe. Kolory w nowoczesnych wnętrzach stosuje się z umiarem, najczęściej są to barwy jasne, stonowane – najczęściej biel, a także różne odcienie szarości. Kolor z reguły pojawia się w formie akcentów i dodatków – na przykład poduszek, wazonów, czy obrazów. Jedną z form dekoracji w stylu nowoczesnym jest oświetlenie, które podkreśla estetykę wnętrza.

Układ funkcjonalny nowoczesnego wnętrza

Nowoczesne domy i mieszkania z reguły są przestronne i bardzo funkcjonalne. Projektowanie wnętrz w tym stylu należy zatem rozpocząć od ustalenia odpowiedniej komunikacji między pomieszczeniami, a także jej dekoracji. W korytarzach podobnie jak w pokoju dziennym, czy sypialni – głównym elementem dekoracyjnym tego stylu jest oświetlenie. Niezwykle istotne jest zachowanie wysokiej funkcjonalności każdego z pomieszczeń. Projektant wnętrz powinien zatem dostosować swoją wizję do oczekiwań i stylu życia mieszkańców.

Detale w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl wnętrza można podkreślić zarówno przy pomocy większych elementów, jak duże przeszklenia, jak i detali. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie były to elementy mocno zdobione, bogate w szczegóły. Styl nowoczesny wyróżnia się bowiem prostotą i minimalizmem nie tylko w doborze materiałów, lecz także dodatków. Decydując się na duże przeszklenia, warto zrezygnować z firan, które jedynie przesłonią tak charakterystyczną dla tego stylu cechę. Warto zadbać o niewielką ilość dekoracji, które będą przyjemne dla oka, lecz nie będą elementem dominującym. Ze względu na zastosowanie uniwersalnych materiałów i barw bazowych w nowoczesnych wnętrzach, ich charakter i klimat można do woli zmieniać przy pomocy różnych dodatków.

Wnętrza nowoczesne długo były kojarzone ze sterylnymi, białymi, niemal pustymi pomieszczeniami, jednak wbrew tym opiniom są one bardzo często niezwykle przytulne. Niezwykle dużą rolę w tym stylu pełni oświetlenie i dodatki, które nadają wnętrzu cieplejszy charakter.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *