Przygotowanie do rozmowy z architektem – jakie pytania zadaje projektant?

Architekt jest osobą niezwykle kreatywną i uzdolnioną. Posiada on wiele umiejętności, które wpływają na wygląd tworzonych przez niego projektów mieszkań i pomieszczeń. Jako że coraz więcej osób kieruje się do projektanta po to, aby mieć pewność, że ich wizja idealnego domu zostanie perfekcyjnie odwzorowana, warto jest wiedzieć kilka rzeczy na temat pierwszej rozmowy z architektem i tego jak się do niej przygotować.

Wiele osób popełnia ten sam błąd i wybiera się projektanta jedynie z jednym lub dwoma pomysłami dotyczącymi wystroju własnego mieszkania. Projektant wnętrz potrzebuje jednak o wiele więcej szczegółów, aby być w stanie odwzorować idealny obraz domu. Można tu mówić zarówno o funkcjonalności, jak i wymogach dotyczących rozmiarów danych mebli czy też sprzętów. Właśnie dlatego warto jest wcześniej zastanowić się nad danymi kwestiami.
projektowanie wnętrz

Pytania związane z preferencjami

Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez projektanta jest to dotyczące preferencji. Podczas opisywania przez klienta głównych wizji wyglądu nowego mieszkania projektant robi notatki, analizuje informacje, które już posiada i zaczyna pytać o elementy, które nie zostały wspominane w monologu. Najczęściej są to kwestie wyboru pomiędzy dwoma rozmiarami łóżka, pralki lub zmywarki, czy też dokonanie decyzji pomiędzy prysznicem i wanną. Są to pytania, które na pozór nie mają większego znaczenia, a przynajmniej nie w ogólnym wyglądzie pomieszczenia, jednak bez nich nie da się rozpocząć tworzenia projektu.

Kwestie dotyczące oczekiwań

Kolejne pytania zadawane przez architekta dotyczącą ogólnych wymagań związanych z projektem danego pomieszczenia lub całego mieszkania. Do tej kategorii pytań można zaliczyć między innymi te dotyczące funkcjonalności wnętrz, ogólnych wymogów dotyczących rozmieszczenia mebli, jak i dodatkowych elementów, które mają znaleźć się w mieszkaniu. Oczekiwania klientów różnią się od siebie bardzo, dlatego podczas rozmowy z projektantem warto wspomnieć o wszystkich charakterystycznych elementach znajdujących się już w mieszkaniu oraz własnych wymogach w sprawie wyboru sprzętów.

Pytania o kategoryczne „nie”

Oprócz próśb, wymagań i opisywania obrazu idealnego mieszkania wiele osób jest w stanie określić także elementy, które kategorycznie nie podobają im się i nie chcą ich oni w swoim mieszkaniu. Pytając o kolory lub style, które nie podobają się klientom, architekt ma większe pojęcie na temat gustu danych osób i ich prawdziwych oczekiwań. Projektowanie wnętrz dotyczy nie tylko dążenia do odwzorowania wizji klientów, ale również uniknięcia stworzenia projektu, który nie będzie spełniał wymagań. Projekty wnętrz wykonywane przez dobrego architekta dopięte są na ostatni guzik, a w tym mogą być pomocne właśnie tego typu pytania.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *