Aranżacja wnętrz – przebieg procesu i czas trwania

W dzisiejszych czasach, gdy na rynku pojawiają się coraz to nowsze meble i elementy wystroju mieszkania wielu osobom wydaje się, że łatwiej jest samemu zaprojektować wygląd własnego wnętrza. Prawda jest jednak taka, że pomimo tak łatwej dostępności różnych elementów aranżacja wnętrz wymaga przemyślenia i pomocy doświadczonej osoby. Aktualnie możliwy jest wybór doświadczonego projektanta wnętrz, który stworzy przytulny kąt, kierując się specjalnym procesem projektowym.

Jak wygląda proces projektowy?

Projektowanie wnętrz odbywa się według kilku etapów, zawsze takich samych dla każdego pomieszczenia. Realizacja wygląda jednakowo bez względu na wielkość wnętrza, jego przeznaczenia czy też kolorystyki. Aby rozpocząć aranżację wnętrz projektant musi zawsze trzymać się tego samego planu.

To, od czego architekt wnętrz zaczyna swoją pracę to wykonanie wywiadu z klientem, podczas którego pozna on jego wymagania, potrzeby i wszelkiego rodzaju oczekiwania. Na tym etapie projektant notuje wszystkie najważniejsze informacje, aby potem być w stanie odzwierciedlić prośby klienta oraz zmieścić się w dostępnym budżecie.
aranżacja wnętrz

Po ustaleniu szczegółów z klientem architekt wykonuje koncepcje projektowe, czyli propozycje rozmieszczenia danych mebli i sprzętów w pomieszczeniu. Projektant często tworzy kilka wariantów, które mają pomóc klientowi w wyborze tego najbardziej odpowiedniego. Nad tym etapem warto spędzić dużo czasu, aby móc rozważyć wady i zalety dostępnych rozwiązań.

Równie ważnym etapem, związanym głównie z tym poprzednim, jest wybór materiałów wykończeniowych. Można zrobić to zarówno za pomocą sklepów internetowych, jak i stacjonarnie. Projektant podczas zajmowania się tym etapem stara się wybrać trwałe i solidne płytki, podłogi oraz meble, które nie tylko będą prezentować się nowocześnie, ale też starczą na wiele lat użytkowania. Po tym przychodzi czas na wizualizację i przygotowanie dokumentacji.

A co z czasem trwania?

Przebieg całego procesu projektowego jest bardzo czasochłonny. Każdy z poszczególnych etapów wymaga dużo czasu, aby został on wykonany z precyzją i odpowiednią dbałością o szczegóły. Same wykonanie koncepcji projektowej potrafi zająć nawet do dwóch tygodni, w zależności od danego architekta, a także rodzaje pomieszczenia, jego wielkości i innych, znaczących detali. Dobrze mieć na uwadze to, że przyśpieszanie poszczególnych etapów może wpłynąć na zniszczenie efektu końcowego, dlatego warto jest być cierpliwym.

Warto pamiętać, że architektura wnętrz jest niezwykle różnorodna, dlatego z pomocą projektanta łatwo jest stworzyć ciekawą, a zarazem spersonalizowaną przestrzeń, dostosowaną do swoich wymagań. Takie zaprojektowanie pomieszczenia często stanowi problem, jednak z pomocą architekta jest to bardzo łatwe.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *